37 de autorizații în Arad: după vârful din august, septembrie a venit cu frână
După cea mai bună lună a anului (82 în august), septembrie a coborât la 37 de autorizații rezidențiale în județul Arad, față de 68 în septembrie 2025. Pe nouă luni, anul rămâne cu 24,6% sub 2025, iar golul a crescut de la 129 la 160 de autorizații. Descompunem cifrele oficiale INS și spunem ce înseamnă pentru oferta de apartamente din 2028.
Luna trecută v-am arătat că august adusese cea mai bună lună a anului: 82 de autorizații de construire rezidențiale în județul Arad, cât în august 2025. Și am avertizat că o lună bună nu face un trend, iar golul față de 2025 rămăsese exact cât era.
Septembrie a confirmat avertismentul, din păcate în sens invers. Județul Arad a avut 37 de autorizații pentru clădiri rezidențiale. Cu 45 mai puține decât în august, adică minus 54,9%. Și cu 31 mai puține decât în septembrie 2025, când fuseseră 68, adică minus 45,6%.
Stai, ce s-a întâmplat? Hai să nu tragem concluzii înainte să ne uităm la hârtii.
Linia roz a căzut de pe munte
Uită-te la linia roz: ianuarie 25, apoi 47, 57, 59, 61, 66, 56 în iulie, 82 în august și acum 37. A doua cea mai mică lună din 2026, după ianuarie. În septembrie 2024 fuseseră 76, în septembrie 2025 — 68.
Vara trecută spuneam că autorizațiile au sezon, ca roșiile. Septembrie nu e însă o lună oarecare din sezon: nici în 2024, nici în 2025 nu a fost o prăbușire. Anul acesta, da. Cifrele nu ne spun de ce — comunicatul INS arată câte autorizații s-au eliberat, nu când s-au depus dosarele și nici ce a întârziat pe la ghișee. Nu vom ghici.
Și o capcană mică: o lună slabă după o lună bună nu înseamnă automat că august a fost „norocul" și septembrie „realitatea". Poate fi o simplă oscilație între luni. Singurul lucru pe care îl putem spune cinstit: seria lunară din Arad sare mult de la o lună la alta, deci nicio lună singură nu ajunge ca să tragem o concluzie.
Hârtia și ușile, episodul trei
O autorizație de construire e o hârtie. O hârtie poate deschide o singură ușă — o casă — sau zeci, dacă e autorizația unui bloc. INS numără ambele: autorizațiile și locuințele din clădirile autorizate.
În august 2026, Aradul avusese 82 de hârtii și 165 de uși. În septembrie: 37 de hârtii și 46 de uși. Aritmetic, dacă toate cele 37 de autorizații ar fi fost case, am fi avut 37 de locuințe. Avem 46, deci cel puțin 9 locuințe vin din clădiri cu mai multe apartamente — poate un bloc mic, poate câteva duplexuri. Comunicatul nu spune câte clădiri de acest fel au fost și nici unde.
Față de septembrie 2025, când 68 de autorizații deschideau 68 de uși (numai case), diferența e vizibilă: 46 de locuințe față de 68, minus 32,4%. Suprafața utilă a celor 37 de autorizații: 6.528 de metri pătrați, adică aproximativ 176 de metri pătrați pe autorizație, ordinul de mărime al unei case de familie.
Pe nouă luni, județul are 651 de locuințe autorizate în 2026, față de 883 în aceeași perioadă din 2025. Minus 26,3%.
Capcana golului care a crescut în tăcere
Pe primele nouă luni din 2026, județul Arad are 490 de autorizații rezidențiale. În aceeași perioadă din 2025 avea 650. Minus 24,6%. Luna trecută, pe opt luni, minusul era 22,2%.
Uită-te la diferența în număr, nu în procente: la finalul lui august lipseau 129 de autorizații față de 2025 (453 față de 582). Acum lipsesc 160 (490 față de 650). Septembrie a mărit golul cu 31, exact cât a fost diferența dintre cele două luni de septembrie (68 minus 37).
Ca anul să ajungă măcar la nivelul întreg al lui 2025 (832), Aradul ar avea nevoie de 342 de autorizații în octombrie–decembrie, adică 114 pe lună. Cea mai bună lună din 2026 a avut 82. Iar în seria lunară 2024–2026, pe care o avem completă, nicio lună nu a atins 114: maximul e 103, în iulie 2024. Nu spunem că e imposibil; spunem că ar trebui trei luni la rând peste orice lună din ultimii aproape trei ani.
Un exercițiu de aritmetică, nu o prognoză: dacă octombrie–decembrie 2026 ar repeta exact lunile din 2025 (75, 52 și 55, în total 182), anul ar încheia la 672 de autorizații. Asta ar fi 19,2% sub 2025 și între 2023 (665) și 2024 (679). Nimeni nu poate garanta o asemenea repetiție; o folosim doar ca să vedem unde duce hârtia, dacă ritmul nu se schimbă.
Capcana județului care nu e orașul
Ca de fiecare dată, înainte să spunem „Aradul", numim capcana. Toate cifrele sunt pe județ: orașul Arad plus toate comunele. La nivel național, 68,5% din autorizațiile rezidențiale din septembrie au fost eliberate în mediul rural. Comunicatul nu împarte cifra județului pe localități, deci nu știm câte dintre cele 37 de autorizații sunt în oraș.
Vecinul de la sud și restul țării
Regiunea Vest — Arad, Timiș, Caraș-Severin și Hunedoara — a avut în septembrie 195 de autorizații rezidențiale: 123 mai puține decât în august (318). Din scăderea asta, 45 vin din Arad (36,6% din scădere) și 79 din Timiș, care a coborât de la 203 la 124. Caraș-Severin și Hunedoara au avut câte 17.
Față de septembrie 2025, regiunea e la minus 108 (195 față de 303), adică minus 35,6%. Timișul: 124 de autorizații și 402 locuințe, aproximativ trei uși pe hârtie. Pe nouă luni, Timișul e la minus 23,0% față de 2025 (1.471 față de 1.910). Aradul, la minus 24,6%. Cei doi vecini scad, iarăși, aproape în același ritm — iar septembrie a fost slab pentru amândoi.
La nivel național, septembrie 2026 a adus 2.225 de autorizații rezidențiale: minus 24,4% față de august (718 mai puține) și minus 38,2% față de septembrie 2025. Pe nouă luni, România are 24.016, cu 15,5% sub 2025. Aradul, cu minus 24,6% pe cumulat, scade în continuare mai repede decât țara. Locuințele autorizate în toată țara au fost 6.287, față de 9.960 în septembrie 2025 (minus 36,9%).
Scăderea față de august a fost aproape generală: șapte din cele opt regiuni de dezvoltare au avut mai puține autorizații, singura creștere fiind în Centru (plus 49). Deci septembrie nu a fost doar „un Arad slab", ci o lună slabă în aproape toată țara; Aradul a coborât însă mai mult decât media (minus 45,6% față de septembrie 2025, față de minus 38,2% la nivel național).
Partea nerezidențială — hale, birouri, magazine — a avut 420 de autorizații la nivel național, cu 25,9% mai puține decât în august. Aradul a contribuit cu 5 autorizații nerezidențiale și 1.818 metri pătrați.
Bine, și ce fac eu cu toate astea?
Mașina timpului spune, cu o nuanță nouă, ce spunea și în lunile trecute: 2026 rămâne un an de autorizare slabă în județul Arad, cu 160 de autorizații sub 2025 la nouă luni. Nuanța e că vârful din august nu s-a repetat, iar golul a crescut. Rămân trei luni, dar matematica lor e dificilă.
Dacă vinzi un apartament: oferta nouă care va ieși pe piață în 2028–2029 rămâne subțire. O lună slabă nu schimbă singură imaginea, dar nici nu o îmbunătățește. Prețul corect ți-l dă, tot, piața de azi.
Dacă vrei să cumperi apartament nou: pe termen scurt, ce se livrează acum vine din autorizările anilor trecuți. Pe termen lung, conducta de autorizări e mai subțire decât în 2025. Răbdare informată, nu panică.
Dacă vrei casă: și în septembrie, aproape toate autorizațiile din județ au fost pentru case (37 de autorizații, 46 de locuințe). Aici conducta e, în continuare, cea mai plină.
Revenim cu datele pe octombrie imediat ce INS le publică, în aceeași serie, cu aceleași grafice. Despre locuințele terminate în trimestrul al treilea — ușile care chiar s-au deschis — vom scrie când apare comunicatul INS pentru acest trimestru.
Întrebări frecvente
Septembrie 2026 înseamnă că piața construcțiilor din Arad a intrat în declin?
Nu se poate spune pe baza unei singure luni. Septembrie 2026 a avut 37 de autorizații rezidențiale, față de 68 în septembrie 2025 (minus 45,6%), dar seria lunară din Arad oscilează mult: august 2026 avusese 82. Pe primele nouă luni, județul are 490 de autorizații, cu 160 mai puține decât în 2025 (minus 24,6%).
Ce înseamnă „37 de autorizații cu 46 de locuințe"?
Că o parte dintre autorizații au fost pentru clădiri cu mai multe locuințe. Dacă toate cele 37 ar fi fost case, ar fi fost 37 de locuințe; diferența de cel puțin 9 vine din clădiri cu mai multe apartamente. Comunicatul INS nu spune câte astfel de clădiri au fost și nici în ce localități.
De unde vin cifrele pentru județul Arad și cât de sigure sunt?
Seria lunară și anuală vine din baza de date INS Tempo Online (matricea LOC108A), iar cifrele pentru septembrie 2026 pe județ, regiune și țară din comunicatul de presă INS și anexa lui Excel. Sumele lunare din Tempo pentru 2024 și 2025 dau exact totalurile anuale (679 și 832), iar anexele comunicatelor repetă aceleași valori lunare. Datele lunare sunt provizorii și pot fi ușor revizuite de INS.
---
Notă de metodologie. Seria anuală 2016–2025 și seria lunară ianuarie 2024 – septembrie 2026 pentru județul Arad provin din INS Tempo Online, matricea LOC108A (clădiri rezidențiale exclusiv colectivități, total medii de rezidență, număr), interogată la 5 noiembrie 2026. Verificare de consistență: suma lunilor 2024 = 36+34+46+57+51+63+103+68+76+53+48+44 = 679 și suma lunilor 2025 = 44+91+66+62+56+95+86+82+68+75+52+55 = 832, identice cu totalurile anuale din Tempo; aceleași valori lunare apar și în anexele Excel ale comunicatelor INS pe județe (foaia „ACC-cl. rez si cl. nerez."), din care provin și locuințele, suprafețele și autorizațiile nerezidențiale. Calcule (județul Arad): septembrie 2026 față de august 2026: 37/82 − 1 = −54,9%; față de septembrie 2025: 37/68 − 1 = −45,6%; locuințe septembrie 46 față de 68: 46/68 − 1 = −32,4%; ianuarie–septembrie 2026: 25+47+57+59+61+66+56+82+37 = 490, față de 44+91+66+62+56+95+86+82+68 = 650 în 2025: 490/650 − 1 = −24,6% (diferență −160; la ianuarie–august: 453 − 582 = −129; variația golului: −160 − (−129) = −31 = 37 − 68); locuințe ianuarie–septembrie: 651 față de 883: 651/883 − 1 = −26,3%; suprafață medie pe autorizație: 6.528/37 = 176 mp; locuințe peste numărul autorizațiilor: 46 − 37 = 9; necesar pentru egalarea lui 2025: (832 − 490)/3 = 114 pe lună; exercițiu de scenariu (nu prognoză): 490 + (75+52+55) = 672, 672/832 − 1 = −19,2%. Regiunea Vest, septembrie 2026: 37+17+17+124 = 195 (Arad, Caraș-Severin, Hunedoara, Timiș); scădere față de august 195 − 318 = −123, din care Arad 37 − 82 = −45 (45/123 = 36,6% din scădere) și Timiș 124 − 203 = −79; față de septembrie 2025: 195/303 − 1 = −35,6%. Timiș: 402/124 = 3,2 locuințe pe autorizație; ianuarie–septembrie 1.471 față de 1.910: 1.471/1.910 − 1 = −23,0%. Cifrele naționale provin din comunicatul de presă INS nr. 278 din 30 octombrie 2026 (septembrie 2026: 2.225 autorizații rezidențiale, −24,4% față de august, −38,2% față de septembrie 2025; ianuarie–septembrie: 24.016, −15,5%; 68,5% din autorizațiile rezidențiale în mediul rural; scădere de 718 autorizații față de august, în toate regiunile cu excepția Centru, +49; nerezidențiale: 420, −25,9% față de august) și din anexa Excel (6.287 locuințe autorizate față de 9.960 în septembrie 2025: 6.287/9.960 − 1 = −36,9%). Datele sunt oficiale și provizorii, prelucrarea aparține ACASĂ; materialul are caracter informativ și nu constituie consultanță de investiții.
Surse: INS – Autorizațiile de construire eliberate pentru clădiri, septembrie 2026, comunicat nr. 278/30 octombrie 2026 (PDF) · INS – anexa cu datele pe regiuni și județe, septembrie 2026 (Excel) · INS – arhiva comunicatelor despre autorizațiile de construire · INS – Tempo Online, matricea LOC108A